Przepisy dotyczące przewożenia dziecka w samochodzie są jasno określone – za ich złamanie grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. To jednak jedne z mniej poważnych konsekwencji braku fotelika czy jego nieprawidłowego umieszczenia. Niewłaściwe przewożenie malucha to przede wszystkim bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas podróży samochodem!
Przewożenie dzieci w fotelikach – granica wzrostu czy wieku?
Wielu rodziców sądzi, że obowiązek przewożenia pociech w fotelikach dotyczy dzieci do 12 roku życia. To nieprawda – przepisy mówią o granicy nie wieku, ale wzrostu. W foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym musi siedzieć dziecko, które mierzy mniej niż 150 cm. Warto zaznaczyć, że szczególną opieką, także prawną, otoczone są dzieci poniżej 3. roku życia – przewożenie ich bez fotelika jest surowo zabronione.
Jak dobrać fotelik?
Fotelik powinien zostać dostosowany do wzrostu oraz masy malucha. Click To Tweet Wyróżnia się 4 grupy fotelików, których podział według wagi dziecka wygląda następująco:
- grupa 0 – dla najmłodszych, do 13 kg;
- grupa I – przeznaczona dla dzieci do 9 do 18 kg;
- grupy II i III – obowiązująca w przypadku wagi z zakresu 15-36 kg.
Przy wyborze fotelika należy zwrócić uwagę na certyfikat bezpieczeństwa – jest on absolutnie konieczny. Odpowiedni produkt będzie posiadał homologację ECE R44-04. Istotne jest również dobranie fotelika do modelu samochodu – tu konieczne trzeba wykonać ,,przymiarkę” i sprawdzić, czy produkt może zostać stabilnie zamocowany w naszym pojeździe.
Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu?
Zgodnie z przepisami dzieci o wzroście do 150 cm mogą podróżować obok kierowcy, na przednim siedzeniu. Koniecznością jest tutaj, podobnie jak w przypadku miejsc z tyłu samochodu, fotelik (lub zgodnie z zapisami prawnymi – inne urządzenie przytrzymujące). Jeśli zdecydujemy się zamontować fotelik na przednim siedzeniu, musimy zwrócić uwagę na jeszcze dwie kwestie. Bardzo ważna jest dezaktywacja poduszek powietrznych. Dodatkowo dziecko należy przewozić tyłem do kierunku jazdy.
Kiedy dziecko może jechać bez fotelika?
Kiedy wzrost dziecka przekracza 135 cm, a jego waga 36 kg, maluch może jechać bez fotelika – musi jednak siedzieć z tyłu pojazdu oraz być przypięty pasami bezpieczeństwa. Jakiekolwiek urządzenie przytrzymujące nie jest konieczne także wtedy, gdy ze względów zdrowotnych lekarz zaleci przewożenie dziecka bez fotelika oraz wyda stosowne, potwierdzające taką decyzję zaświadczenie.
Jest jeszcze jedna, wyjątkowa sytuacja, w której dopuszczalna jest rezygnacja z fotelika. Jeżeli na tylnym siedzeniu samochodu znajduje się trójka dzieci, dwójka z nich ma obowiązek podróżowania w foteliku. Jeden maluch, zajmujący środkowe miejsce, może jechać przypięty wyłącznie pasami bezpieczeństwa, pod warunkiem jednak, że ma ukończone 3 lata.
Co należy sprawdzić przed podróżą?
Bez względu na to, która to podróż dziecka – pierwszą bądź kolejna z wielu – powinniśmy sprawdzić, czy fotelik jest prawidłowo zamontowany i nie chwieje się na boki. Skontrolujmy, czy pasy mocujące urządzenie nie są zbyt luźne, skręcone oraz czy na pewno zostały właściwie zapięte. To szczególnie ważne w przypadku tych najmłodszych – choć nie powinniśmy przesadzać z zasadą ,,im ciaśniej, tym bezpieczniej”, pamiętajmy o tym, że w razie wypadku ta reguła obowiązuje. Z tego powodu zaleca się zdejmowanie puchatych, zimowych kurtek dzieciom przed podróżą samochodem. W razie ewentualnej kolizji ubranie może bowiem ulec kompresji, a kilkucentymetrowy ,,luz” grozi nawet wypadnięciem malucha z fotelika.
Polacy to według statystyk odpowiedzialni rodzice – 88% z nich deklaruje, że dba o bezpieczeństwo swoich dzieci i przewozi je samochodem, postępując zgodnie z przepisami. Ostrożności jednak nigdy za wiele – kiedy chodzi o zdrowie i życie najbliższych, warto zwrócić uwagę na każdy detal. W trosce o bezpieczeństwo dziecka warto zarówno poznać przepisy, jak i zachować zdrowy rozsądek.
Wasze ostatnie komentarze