Kobieta jako taksówkarz. Sprawdzamy czy warto

Profesja taksówkarzy jest mocno zmaskulinizowana, co oznacza, że zdecydowana większość przedstawicieli tego zawodu to mężczyźni. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy kobieta może z powodzeniem pracować „na taksówce” i czy wykonywanie takiej pracy będzie dla niej opłacalne?

Taksówkarz

Taksówkarz to zawód polegający na świadczeniu usług przewozu osób lub mienia pojazdem samochodowym - taksówką. Click To Tweet Można utożsamiać śmiało taksówkarza z kierowcą samochodu typu taxi. Wykonywanie zawodu taksówkarza jest uregulowane przepisami. Kandydat musi ukończyć odpowiedni kurs, mieć kwalifikacje zdrowotne, przejść pozytywnie badania psychotechniczne oraz zdać egzamin z zakresu wykonywania transportu drogowego taksówką. Od stycznia 2014 roku nastąpiła deregulacja zawodu taksówkarza w Polsce, w wyniku której w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców szkolenia i egzaminy taksówkarskie nie są wymagane. Z kolei w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców o ich utrzymaniu lub zniesieniu decyduje rada miasta.

kobieta taksowkarz 3

Specyfiką zawodu taksówkarza jest to, że prowadzi on działalność gospodarczą we własnym imieniu w zakresie usług przewozu osób lub mienia, pojazdem samochodowym osobowym lub dostawczym. Musi on spełniać określone wymagania techniczne.

kobieta taksowkarz 2

Kobieta za kierownicą taksówki

Zawód taksówkarza bardzo rzadko jest wykonywany przez przedstawicielki płci pięknej, choć oczywiście są takie przypadki. Właściwie z roku na rok rośnie liczba kobiet, które wybierają taki zawód. Jest to związane z zapotrzebowaniem klientów na podróżowanie taksówkami, gdzie za kierownicą siedzi kobieta. Takie taksówki zamawiają np. samotne panie, które czują się bezpieczniej, jeśli inna kobieta odwozi je w nocy do domu.

W Wielkiej Brytanii czy w Holandii są nawet całe korporacje taksówkarskie, w których zatrudnienie znajdują wyłącznie kobiety.

Praca taksówkarza związana jest z ryzykiem przestępstw, głównie rozbojów. Click To TweetJeśli to kobieta siedzi za „kółkiem” taksówki, pojawia się też problem przestępstw na tle seksualnym. Nagabywanie, obmacywanie czy nawet gwałty na „taksówkarkach” to ryzyko zawodowe, zwłaszcza jeśli wożą one pijanych pasażerów.  Przed takim niebezpieczeństwem kobieta – taksówkarz może się chronić, wożąc w aucie m.in. gaz pieprzowy. Warto wcześniej przeszkolić się z zasad jego użycia.

Czy warto być taksówkarzem?

Kobiety tak samo jak mężczyźni mogą pracować w charakterze taksówkarza, ale muszą doskonale znać topografię miasta, w którym wożą ludzi i mienie.  Powinny wiedzieć, jak najszybciej dojechać z punktu A do punktu B. Nie bez znaczenia jest pewność za kierownicą i doskonała technika jazdy. Oczywiście każdemu zdarzają się kolizje, ale nie należy zapominać o tym, że taksówkarz czy taksówkarka (jak często nazywane są panie w taksówkach) są zawodowymi kierowcami i wiele się od nich wymaga.

Powszechnie praca ta uznawana jest za niebezpieczną, ale każda profesja niesie za sobą pewne ryzyko. Kobiety wykonujące taki zawód najbardziej obawiają się agresywnych i pijanych pasażerów, którzy swoim zachowaniem mogą doprowadzić do wypadku oraz osób z przestępczymi zamiarami, przed którymi będzie trudno się obronić, siedząc za kierownicą taksówki.

Stereotyp „kobiety za kółkiem” już powoli jest obalany, dlatego prawdopodobnie będziemy obserwować coraz więcej kobiet prowadzących taksówki.

kobieta taksowkarz

Wady i zalety pracy za kierownicą taksówki

Do zalet pracy w charakterze taksówkarza należy wymienić:
– dobry zarobek – zwłaszcza w określone dni w roku, w godzinach nocnych i w dużych miastach,
– nielimitowany czas pracy, możliwy do dostosowania np. do potrzeb osobistej opieki nad dzieckiem,
– jazda własnym samochodem – można przygotować do pracy jako taksówka dowolny samochód.

Niestety zawód taksówkarza nie jest wolny od wad, wśród których wymienia się:
– niebezpieczeństwo – ryzyko trafienia na agresywnych, pijanych pasażerów oraz przestępców,
– różnorodność klientów – nigdy nie wiemy, kogo przyjdzie nam przewozić,
– słabsze i lepsze dni w zarobku – sezonowość w pracy taksówkarza,
– konieczność pracy w dni wolne dla większości osób – w sylwestra, w Nowy Rok, w święta, dla większego zarobku.

Praca taksówkarza pozwala na swobodę kształtowania godzin i czasu pracy, jest idealna dla tych kobiet, które czerpią przyjemność z jazdy samochodem i nie obawiają się pewnego ryzyka, związanego z prowadzeniem taksówki. Trzeba też przygotować się na pracę w święta i w godzinach nocnych, jeśli chce się więcej zarobić.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 4 Średnia: 2.8]

Autor: zaKasią

Udostępnij ten post na

0 Komentarzy

  1. Praca taksówkarza mimo wszystko jest dość niewdzięczna, przede wszystkim na rożnych klientów.Szczerze mówiąc nie spotkałem nigdy kobiety taksówkarza, a wy?

    Odpowiedz na komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Odpowiednie obuwie do jazdy samochodem

Podczas prowadzenia samochodu kierowca powinien przybrać komfortową pozycję, która zapewni mu wygodne manewrowanie kierownicą, wciskanie pedałów oraz ruch gałką skrzyni...

Zamknij