Kobieta w ciąży a jazda samochodem – pytania i odpowiedzi

Pasy uciskające brzuch zagrażają płodowi, jazda po wertepach grozi poronieniem, a w zaawansowanej ciąży nie można siadać za kółkiem – to tylko kilka mitów, które narosły wokół tematu prowadzenia samochodu przez ciężarne. Weryfikujemy je i odpowiadamy na najpopularniejsze pytania rodzące się w głowach kobiet spodziewających się dziecka.23

Czy w ciąży można prowadzić samochód?

Odpowiedź jest prosta: tak. Nie istnieje żaden racjonalny powód, dla którego kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować z jazdy samochodem. Prowadzenie pojazdu przez ciężarną jest w dużej mierze kwestią indywidualną i zależy od tego, jak kobieta się czuje i czy samopoczucie oraz pewność siebie pozwalają jej usiąść w stanie błogosławionym za kółkiem.

Do którego miesiąca jazda jest samochodem jest bezpieczna?

Teoretycznie nie istnieją żadne przeciwskazania co do prowadzenia pojazdów przez kobiety w ciąży. Click To Tweet Jazda jest możliwa do samego porodu, o ile kobieta dobrze się czuje i jest w stanie usiąść za kółkiem. Warto jednak obserwować swój organizm i uważać – w zaawansowanej ciąży pojawiają się skurcze i kopnięcia, które mogą dekoncentrować ciężarną i przełożyć się na obniżenie bezpieczeństwa podczas jazdy.

Czy ciężarna powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?

Z prawnego punktu widzenia kobiety w zaawansowanej ciąży (zarówno na miejscu pasażera, jak i kierowcy) nie muszą zapinać pasów. Jednak w razie ewentualnej kolizji to pasy bezpieczeństwa są elementem, który ratuje życie zarówno matce, jak i dziecku. Ciężarna musi pamiętać o odpowiednim ułożeniu pasów – nie powinny one uciskać brzucha, a przechodzić pod nim i nad nim. W sklepach dostępne są również specjalne adaptery, pozwalające dopasować ułożenie pasów do stanu błogosławionego.

Czy poduszki powietrzne mogą być niebezpieczne?

Tu zdania są podzielone – producenci zapewniają, że ich poduszki powietrzne są w pełni bezpieczne dla ciężarnych, zaś lekarze radzą kobietom podczas jazdy maksymalnie zwiększyć odległość między ciałem a kierownicą (aby poduszka mogła swobodnie się napełnić i w razie kolizji nie uderzyła kobiety w brzuch), a nawet – całkowicie zrezygnować z poduszek powietrznych.

Jazda po wertepach w ciąży – czy szkodzi?

Wstrząsy w ciąży nie mają bezpośredniego wpływu na płód – ten bowiem znajduje się w worku owodniowym, gdzie jest skutecznie chroniony. Poza tym, gdyby drgania szkodziły dziecku, ciężarne musiałyby zrezygnować z większości aktywności. Jazdy po wertepach powinny unikać tylko kobiety w zagrożonej ciąży oraz z niewydolnością szyjki macicy (to właśnie na ten organ wstrząsy mają największy wpływ).

Jak jeździć, będąc w ciąży?

Istnieje kilka zasad dotyczących jazdy, które pozwalają ciężarnym ograniczyć ryzyko związane z poruszaniem się po drodze. Click To Tweet Jeśli prowadzisz samochód, spodziewając się dziecka, to:

  • zapnij pasy bezpieczeństwa we właściwy sposób (m.in. sprawdź, czy przylegają do ciała i nie są zablokowane przez obszerne ubranie);
  • staraj się jeździć ze stałą prędkością, nie hamuj i nie przyspieszaj gwałtownie;
  • ustaw fotel tak, by mimo większego brzuszka mieć jak największą swobodę ruchów;
  • patrz dalej niż 50 m do przodu i przewiduj sytuacje na drodze;
  • usuń z samochodu nieprzymocowane do niczego, luźno leżące rzeczy (mogą być groźne podczas wypadku).

Czy możliwa jest długa jazda samochodem w ciąży?

Kobietom ciężarnym radzi się robić przerwy podczas jazdy samochodem co godzinę, maksymalnie zaś – co dwie godziny. Jest to konieczne, aby rozprostować się, dotlenić, napić i coś zjeść. U kobiet w stanie błogosławionym często dochodzi do spadku poziomu cukru we krwi, co przekłada się na uczucie senności i obniżenie czasu reakcji. Dodatkowe wrażenia w postaci kopniaków w zaawansowanej ciąży sprawiają, że przerwy stają się niezbędnym elementem podróży. Warto mieć także na uwadze, że długa, wielogodzinna jazda jest zwyczajnie męcząca i niekomfortowa.

Jazda samochodem w ciąży to kwestia – jak w przypadku większości naszych działań – zdrowego rozsądku. Nie ma żadnego powodu, aby ograniczać mobilność kobiety, która dobrze się czuje oraz ma na uwadze dobro swoje i dziecka. Znane powiedzenie, że ciąża to nie choroba, znajduje zastosowanie także podczas prowadzenia pojazdu.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 8 Średnia: 3]

Autor: zaKasią

Udostępnij ten post na

0 Komentarzy

  1. Świetny artykuł, takie stereotypy trzeba obalać, bo niby mamy XXI wiek a czasem się słyszy takie głupoty że głowa mała. Korando jeździłam praktycznie do samego rozwiązania tylko taki specjalny adapter na pas sobie kupiłam żeby było wygodnie i bezpiecznie. Chociaż zmotoryzowane ciężarne jeszcze dziwią niektórych na drodze 😉

    Odpowiedz na komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pierwszy samochód dla kobiety – jaki wybrać?

Zakupy dla kobiety to pestka. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek: samochód. Panie mogą mieć problem z zakupem auta...

Zamknij