Co to za lampka na desce rozdzielczej? Poradnik dla kobiet

Nowoczesne samochody są wręcz naszpikowane elektroniką i mogą mieć bardzo rozbudowane deski rozdzielcze. W silniku znajduje się szereg czujników, informujących między innymi o niskim poziomie oleju, płynu hamulcowego, lub zbyt wysokiej temperaturze chłodnicy. Jak interpretować poszczególne sygnalizatory zapalające się na desce rozdzielczej?

Co to jest deska rozdzielcza?

Każdy samochód posiada deskę rozdzielczą, która znajduje się tuż przed kierowcą i pasażerem przedniego siedzenia. To element wyposażenia tzw. przedziału, czy kabiny pasażerskiej samochodów osobowych i ciężarowych. Sprawuje ona funkcję konsoli, na której znajduje się tablica rozdzielcza, regulatory i wszelkiego rodzaju przełączniki.

Kierowca powinien mieć ułatwiony dostęp do deski rozdzielczej i potrafić nią manipulować. Click To Tweet

W środkowej części deski rozdzielczej znajduje się konsola z wyposażeniem dodatkowym samochodu, m.in.:

  • radioodtwarzacz,
  • klimatyzacja ze sterowaniem elektronicznym lub manualnym,
  • popielniczka i zapalniczka z gniazdem 12V,
  • regulator nawiewu w kabinie,
  • system nawigacji, zegar i inne.

Wyróżnić można wiele typów desek rozdzielczych, właściwych dla konkretnych modeli aut. Generalnie dzielą się one na takie, które posiadają przyciski i tradycyjne zegary oraz na deski w pełni elektroniczne, nawet z dotykowymi wyświetlaczami.

 Zapalona lampka na desce rozdzielczej – czy to coś poważnego?

Niekoniecznie zapalenie się lampki na desce rozdzielczej musi oznaczać zawsze coś poważnego. Istnieją kontrolki, które zawsze zapalają się po uruchomieniu silnika. Część z nich po kilku sekundach gaśnie, a inne świecą się stale. Dlatego nie trzeba reagować nerwowo na każdą kontrolkę. Jeżdżąc jednym autem szybko przyzwyczaimy się do tego, że na desce rozdzielczej muszą świecić się pewne kontrolki.

Podświetlone z reguły pozostają „zegary” czyli obrotomierz i prędkościomierz, wyświetla się liczba przejechanych kilometrów oraz typ zapalonych świateł.

Takie kontrolki nie powinny budzić niczyjego zdziwienia. Click To Tweet

Może zapalić się także kontrolka otwartych drzwi, niezapiętych pasów, kontrolka włączonych poduszek powietrznych, silnik, który informuje o teście sprawności silnika, czy podświetlony akumulator. Jeśli takie kontrolki prędzej czy później zgasną, można rozpocząć jazdę bez dalszej zwłoki.

Samochód jeździ mimo zapalonej kontrolki

Mimo zapalonej kontrolki samochód będzie jeździł, ponieważ może ona oznaczać tylko informację przypominającą o konieczności zrobienia przeglądu lub o innych ważnych sprawach, które jednak nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu auta.

Podział kontrolek (lampek) na desce rozdzielczej na kolory

Kontrolki ostrzegawcze

1

Zdecydowanie najbardziej istotne dla kierowcy samochodu są kontroli ostrzegawcze, które można rozpoznać po czerwonym kolorze. Informują one o sytuacjach, które nie pozwalają na rozpoczęcie lub kontynuowanie bezpiecznej jazdy. Wśród nich można wyróżnić:

  • Symbol tarczy ze szczękami i wykrzyknikiem w środku – kontrolka hamulca ręcznego, która powinna zgasnąć zaraz po jego zwolnieniu, jeśli zapali się w czasie jazdy, może informować o niskim poziomie płynu hamulcowego. Kierowca powinien jak najszybciej udać się do mechanika i uzupełnić ubytek płynu hamulcowego.
  • Symbol oliwiarki – oznacza zbyt niski poziom oleju silnikowego lub nadmierne zużycie oleju. Kierowca powinien wyłączyć niezwłocznie silnik po zapaleniu się takiej kontrolki, uzupełnić olej silnikowy i dociec z mechanikiem, dlaczego nastąpił jego wyciek lub nadmierne zużycie.
  • Symbol akumulatora – jeśli symbol nie zgaśnie tuż po uruchomieniu auta, to może to oznaczać nieprawidłowe działanie ładowania akumulatora, ślizgający się pasek klinowy, defekt alternatora lub zużyty napinacz.
  • Symbol termometru w wodzie – zapalenie się takiej kontrolki ostrzega przed zbyt wysoką temperaturą płynu chłodniczego lub brak tego płynu. Nie należy wówczas kontynuować jazdy, ale natychmiast zatrzymać pojazd, uzupełnić brakujący płyn i odstawić auto do serwisu, aby sprawdzić kondycję chłodnicy i szczelność układu chłodzenia,
  • Symbol kierownicy – oznacza awarię układu wspomagania kierownicy i wymaga zatrzymania samochodu oraz sprawdzenie przekładni i pompy wspomagania.
  • Symbol samochodu z otwartymi drzwiami – informuje i ostrzega przed nagłym otwarciem drzwi w samochodzie,
  • Symbol niezapiętych pasów,
  • Symbol pasażera z zapiętymi pasami i kółkiem po lewej stronie – oznacza uszkodzenie poduszki powietrznej.

Kontrolki informacyjno-ostrzegawcze

Najczęściej kontrolki informacyjno-ostrzegawcze zapalają się na kolor żółty i niekoniecznie oznaczają problem, w wyniku którego powinniśmy jak najszybciej unieruchomić pojazd. Wśród nich wyróżnia się:

  • Symbol silnika – oznacza jednostkę napędową i zapala się wtedy, gdy na przykład silnik pracuje na niskiej jakości paliwie, albo zamarzł filtr paliwa. Może oznaczać także awarię układu wtrysku lub całej jednostki napędowej. Można jechać dalej, ale w miarę możliwości należy jak najszybciej sprawdzić przyczynę usterki w warsztacie.
  • Symbol trójkąta z wykrzyknikiem w okręgu – awaria systemu ESP, albo informacja o tym, że auto straciło przyczepność i wpadło w poślizg. Może też oznaczać i inne problemy z samochodem, np. czujnik deszczu czy awarię świateł.
  • Symbol żółtej spirali – kontrolka oznaczająca konieczność wymiany świec żarowych, można przy niej kontynuować jazdę, ale należy jak najszybciej skontrolować stan świec żarowych.
  • Symbol z napisem ABS – oznacza awarię systemu ABS, co skutkuje możliwością zablokowania się kół w trakcie hamowania.
  • Symbol koła z przerywanymi półkolami – symbolizuje wysoki stopień zużycia klocków hamulcowych.
  • Symbol fotela pasażera – dziecka w foteliku ustawionego tyłem do kierunku jazdy i z przekreślonym półokręgiem – symbolizuje wyłączoną poduszkę powietrzną po stronie pasażera.
  • Symbol nienapompowanej opony z wykrzyknikiem – kierowca powinien sprawdzić ciśnienie w oponach, które prawdopodobnie jest nieprawidłowe.
  • Symbol zapalonej lampy z wykrzyknikiem – awaria świateł zewnętrznych, być może przepaliła się jedna z żarówek albo wystąpiła przerwa w układzie elektrycznym.
  • Symbol dystrybutora paliwa – sygnalizuje rezerwę paliwa w aucie.

Kontrolki informacyjne

Istnieją także i inne kontrolki na desce rozdzielczej, które na przykład mają za zadanie informować kierowcę, jakie systemy ma włączone w danej chwili. Wśród takich kontrolek można wyróżnić:

  • światła pozycyjne – kontrolka składająca się z dwóch elementów, odbicia lustrzanego zapalonego reflektora,
  • światła mijania – to światła krótkie, które symbolizuje zielona kontrolka z połówką koła i czteroma skośnymi liniami,
  • światła przeciwmgielne – tylne lub przednie, kontrolka w kolorze żółtym lub pomarańczowym, zapala się po włączeniu świateł przeciwmgielnych, symbolizowana reflektorem ze skośnymi kreskami z boku przekreślonymi nieregularną linią,
  • światła awaryjne – czerwona kontrolka w kształcie trójkąta wpisanego w trójkąt,
  • kontrolka kierunkowskazu – zielone strzałeczki w prawo i w lewo,
  • światła drogowe – długie – symbolizowane są niebieską kontrolką w kształcie półkola z poziomymi kreskami po lewej stronie.

Jak działać przy kontrolkach czerwonych?

Zapalenie się czerwonej kontrolki najczęściej powinno skutkować zaniechaniem rozpoczęcia jazdy lub natychmiastowym jej przerwaniem i odstawieniem samochodu do mechanika. Mogą one oznaczać bowiem poważną awarię samochodu, a kontynuowanie jazdy grozi niebezpieczeństwem dla kierowcy i jego pasażerów.

Jak działać przy kontrolkach pomarańczowych?

Kontrolki pomarańczowe mają charakter informacyjno-ostrzegawczy. Niekoniecznie trzeba przy nich przerywać jazdę, ale na pewno w krótkim czasie samochód powinien trafić do warsztatu, gdzie zostanie gruntownie sprawdzony.

Jak działać przy kontrolkach zielonych?

W przypadku zapalenia się kontrolek w kolorze zielonym nie trzeba podejmować żadnych szczególnych działań. Mają one wyłącznie funkcję informacyjną.

Kontrolki w różnych samochodach

Audi

2

BMW

3

Skoda

4

Opel

5

VW

6

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 4 Średnia: 2.3]

Autor: zaKasią

Udostępnij ten post na

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kobiety prowadzą, żeby być niezależnymi

Źródło: http://kobietyprowadza.pl/report-pr/

Zamknij