Autostrady w Polsce są intensywnie i chętnie użytkowane. Co prawda cały czas mamy ich zbyt mało, jednak trwają prace nad rozbudową sieci autostrad. Warto pamiętać o tym, że panują na nich odrębne zasady ruchu. Przed wjazdem na trasę szybkiego ruchu musimy się z nimi zapoznać. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji. Brak dostatecznej wiedzy może sprawić, że będziemy stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie samych, ale również innych kierowców. Jakie są najczęstsze błędy popełniane na autostradach?
Czego unikać na drodze szybkiego ruchu?
Mogłoby się wydawać, że autostrady wszystkim ułatwiają życie. Dzięki nim możemy poruszać się sprawnie i bezproblemowo. Omijamy małe miejscowości i leśne drogi, gdzie w każdym momencie jesteśmy narażeni na dodatkowe zagrożenia. Ponadto drogi szybkiego ruchu są zwykle w bardzo dobrym stanie. Niestety wiele osób nie ma pojęcia, jak poruszać się po autostradzie. Właśnie dlatego obserwujemy szereg kolizji, a nawet wypadków drogowych. W zdecydowanej większości wynikają one z bezmyślności.
Co przeszkadza nam na autostradach? Przede wszystkim zapchany lewy pas. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy droga jest po prostu zablokowana, a z założenia na drodze szybkiego ruchu powinniśmy tego uniknąć. O czym pamiętać przed wyjechaniem w trasę?
Odpowiednia prędkość
Podstawą tego, aby jazda była bezpieczna jest dostosowanie prędkości do przepisów ruchu drogowego, a także sytuacji panującej na drodze. Musimy pamiętać, że na drodze szybkiego ruchu nie możemy poruszać się, jak piraci drogowi. Nierzadko wjeżdżając na autostradę wydaje nam się, że kierowcy traktują ją, jak tor wyścigowy.
Zasady ruchu drogowego określają, że maksymalna prędkość, z jaką można poruszać się na autostradzie to 140 km/h. Nie należy przekraczać tego ograniczenia. Warto również pamiętać o tym, że w wielu miejscach (np. obszarach, gdzie przeprowadzane są roboty drogowe) występują znaki szczególne, które zobowiązują nas do zredukowania prędkości. Są one bardzo często ignorowane, przez co jazda zamiast być płynną staje się niebezpieczna, a także spowolniona. W najgorszej sytuacji (np. gdy droga ulega zwężeniu) samochód jadący za nami nie zdąży wyhamować, gdy gwałtownie zmniejszymy prędkość. Przepisy ruchu drogowego zostały stworzone z myślą o naszym bezpieczeństwie, więc ich ignorowanie jest całkowitym brakiem odpowiedzialności.
Prawidłowa zmiana pasa ruchu
Na autostradzie prawdopodobnie zmienimy pas jazdy niejednokrotnie. Click To TweetPowinniśmy robić to w miarę sprawnie, jednak musimy pamiętać o tym, aby realnie oceniać swoje możliwości. Może zdarzyć się tak, że podczas wyprzedzania zajedziemy drogę kierowcy, który znajduje się na lewym pasie. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach szybkiego ruchu.
Przed wykonaniem manewru musimy sprawdzić w lusterku, czy lewy pas mamy „czysty”. Trzeba pamiętać o tym, że często wydaje nam się, że pojazd jest w znacznej odległości, jednak przez to, że jedzie on z bardzo dużą prędkością może dojść do zderzenia. Jeśli nie mamy pewności, że „zdążymy”, to lepiej poczekać.
Zachowanie skupienia i koncentracji
Jazda na autostradzie może po pewnym czasie stać się monotonna. To właśnie z tego powodu przestajemy koncentrować się na jeździe. Myślami zaczynamy być w innym miejscu, przez co wydłuża się czas reakcji na zagrożenie.
Brak skupienia jest zjawiskiem bardzo groźnym. Przez nieuwagę możemy nie zauważyć, że pojazd jadący zmniejszył prędkość, a tym samym wjechać w niego. Jeśli przed nami akurat jedzie tir, to skutki zderzenia mogą być tragiczne.
Monotonia może prowadzić nawet do zaśnięcia za kierownicą. Właśnie dlatego ważne jest to, aby nie prowadzić samochodu w stanie skrajnego zmęczenia. Dobrze jest również nieco urozmaicić sobie jazdę np. poprzez rozmowę z pasażerem, czy też słuchanie muzyki.
Czy jazda na autostradzie jest trudna?
Autostrada przeraża wiele osób, szczególne niedoświadczonych kierowców. Mogłoby się wydawać, że panuje tam wieczny pośpiech. Inni uczestnicy ruchu drogowego trąbią na nas lub pospieszają światłami. Jedno jest pewne – powinniśmy jeździć przede wszystkim zgodnie z przepisami. Nie mamy obowiązku przyspieszać tylko dlatego, że komuś się śpieszy.Najważniejsze jest bezpieczeństwo.
Czego jeszcze powinniśmy unikać? Przede wszystkim zatrzymywania się na pasie awaryjnym (jest to zabronione), zbyt późnego sygnalizowania manewrów, czy też częstego zmieniania pasa ruchu w korku.
Wasze ostatnie komentarze