Przydatne produkty w czasie awarii samochodu w trasie

Przed awarią samochodu ciężko się uchronić. Może ona przytrafić się każdemu niezależnie od tego, jaki model samochodu posiada. Decydując się na dłuższą podróż samochodem, warto mieć przy sobie zestaw odpowiednich produktów, które nie tylko oszczędzą stresu, ale i zadbają o nasze bezpieczeństwo.

Jak przygotować samochód do podróży?

Zanim wyjedziemy w trasę, koniecznością jest dokładne sprawdzenie auta. Każdy z nas chce bowiem uniknąć sytuacji, gdy silnik nie odpali w połowie trasy, a w efekcie samochód trafi do zagranicznego serwisu, co wiązać się będzie z niemałymi wydatkami. Pamiętając o przeglądzie stanu technicznego auta przed dłuższą trasą, znacząco zmniejszymy ryzyko pojawienia się przykrej niespodzianki w czasie podróży. W ramach przeglądu należy sprawdzić:

  • układ hamulcowy sprawnie działający układ hamulcowy warunkuje bezpieczeństwo jazdy, dlatego przed wyjazdem w trasę koniecznie należy sprawdzić stan klocków hamulcowych oraz tarcz. O stopniu zużycia klocków hamulcowych świadczy grubość ich okładzin. Najczęściej jednak klocki hamulcowe wyposażone są w czujniki zużycia, które mają na celu informowanie kierowcy o konieczności wymiany. W przypadku tarcz hamulcowych absolutnie niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju pęknięcia, wybrzuszenia i wyszczerbienia.
  • ciśnienie w oponach – zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje, że zużywają się one dużo szybciej i gorzej “trzymają się drogi”. Prawidłowe ciśnienie dla opon powinno być podane na specjalnej naklejce umieszczonej po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub w instrukcji obsługi.
  • poziom płynów eksploatacyjnych i oleju silnikowego – przed wyjazdem w dłuższą podróż koniecznie trzeba sprawdzić poziom takich płynów eksploatacyjnych, jak: płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn do spryskiwaczy oraz olej silnikowy. Ich nieodpowiedni poziom nie tylko może powodować uszkodzenia danego układu, ale i stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
  • wycieraczki – zużyte wycieraczki nie są w stanie dokładnie oczyszczać szyby i zapewnić odpowiedniej widoczności podczas podróży.
  • żarówki – nawet jeśli przed wyjazdem żarówki w samochodzie działają – trudno przewidzieć, jak długo one wytrzymają – dlatego zawsze warto mieć przy sobie zapas żarówek.
  • układ elektryczny – układ elektryczny w samochodzie to ważny element w ogólnym funkcjonowaniu samochodu. Części układu elektrycznego, które koniecznie trzeba sprawdzić przed dłuższą trasą to m.in. akumulator, alternator, rozrusznik i klimatyzacja.

produkty przydatne awaria 2

Obowiązkowe wyposażenie auta w podróży

Co kraj, to obyczaj i to samo można powiedzieć o różnicach pomiędzy poszczególnymi krajami odnośnie tego, co obowiązkowo powinno się znaleźć w każdym samochodzie. W Polsce do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy jedynie: gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Pozostałe przedmioty, w które kierowcy wyposażają swoje auta są jedynie zalecane. Inaczej kwestia ta jednak jest regulowana w pozostałych krajach Europy. Przykładowo w Czechach obowiązkowym wyposażeniem jest jeszcze apteczka, kamizelka dla kierowcy i komplet zapasowych żarówek. Gaśnica obowiązkowa jest jedynie w autokarach.

Wybierając się w podróż poza granicę Polski, nie ma konieczności doposażenia swojego samochodu w przedmioty wymagane w innym kraju. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym z 1968 r. w przypadku samochodu zarejestrowanego w Polsce, będąc na terenie innego europejskiego kraju, wystarczy zabrać ze sobą wyposażenie obowiązujące w Polsce.

produkty przydatne awaria

Przedmioty potrzebne w czasie awarii samochodu

Usterka samochodu w trasie to kłopot i stres dla kierowcy, dlatego odpowiednie przygotowanie się do podróży to nie tylko przegląd samochodu, ale i zabranie ze sobą akcesoriów samochodowych, które znacząco mogą ułatwić nam dotarcie do celu. Przezorny kierowca powinien być zawsze przygotowany na różne okoliczności. Oprócz obowiązkowego wyposażenia samochodu, które warunkuje dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego, w trasie warto mieć ze sobą:

  • apteczkę samochodową – posiadanie apteczki w Polsce nie jest wymagane. Jednak w celu zapewnienia bezpieczeństwa własnego oraz innych, warto w nią zainwestować. W dobrze wyposażonej apteczce powinna się znajdować m.in. instrukcja udzielania pierwszej pomocy, kompresy gazowe, plastry, bandaże, opaska elastyczna, środek dezynfekujący, ustnik do wykonania sztucznego oddychania, chusta trójkątna, rękawiczki lateksowe, koc z folii termoizolacyjnej, agrafki i nożyczki. Przy kompletowaniu apteczki musimy mieć świadomość, że będąc świadkami wypadku, jesteśmy zobowiązani udzielić pierwszej pomocy.
  • prostownik – prostownik pomaga uniknąć wielu problemów. Przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy w samochodzie padnie akumulator.
  • koło zapasowe – dodatkowe koło w bagażniku może okazać się zbawienne podczas przebitej opony. Dzięki wymianie koła nie utkniemy w trasie,a auto będzie w pełni sprawne do tego, aby kontynuować podróż. Alternatywą dla dodatkowej opony z felgą, która zajmuje miejsce w bagażniku, jest tzw. zestaw naprawczy. Taki zestaw zajmuje mniej miejsca, ale pozwala jedynie na chwilowe naprawienie niewielkich uszkodzeń w oponie.
  • rękawice robocze – główną zaletą rękawic jest to, iż umożliwiają zaglądanie pod maskę bez konieczności brudzenia sobie rąk.
  • zestaw kluczy – niezależnie od tego, jaki model auta posiadamy, zawsze warto doposażyć się w zestaw dodatkowych kluczy płaskich, nasadowych oraz imbusowych, wśród których znajdziemy wszystkie możliwe rozmiary. Kiedy “złapiemy gumę”, warto oprócz zapasowego koła mieć przy sobie również klucz do kół.
  • latarka – latarka ułatwi nam pracę zwłaszcza nocą lub wtedy, kiedy musimy dotrzeć w trudno dostępne zakamarki samochodu.
  • podnośnik samochody – podczas wymiany koła w samochodzie koniecznie jest bezpieczne uniesienie samochodu za pomocą podnośnika.
  • kamizelka samochodowa – celem kamizelki samochodowej jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego zwłaszcza na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
  • linka holownicza – pomoże nam w sytuacjach, gdy utkniemy w zaspie, w błocie lub gdy samochód trzeba holować do warsztatu. Linkę holowniczą należy dobrać do masy pojazdu i warunków, w jakich będzie używana.
  • samochodowy próbnik napięcia – próbnik napięcia umożliwia wykrycie przerw napięcia w przewodach samochodowych.

Co zrobić w przypadku awarii samochodu?

Gdy awaria samochodu okazuje się poważna i nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z usterką – koniecznie jest wezwanie pomocy drogowej. Przed wezwaniem pomocy drogowej do holowania samochodu zawsze warto sprawdzić, czy przysługuje nam darmowa pomoc ze strony firmy ubezpieczeniowej. Pomoc drogową można wezwać nie mając odpowiedniego ubezpieczenia, ale wtedy trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Alternatywą dla pomocy drogowej może być holowanie przez inny samochód, np. do najbliższego serwisu. W takiej sytuacji konieczna jest nie tylko lina holownicza, ale i dobra wola drugiego kierowcy.

Awaria samochodu podczas podróży potrafi każdego kierowcę skutecznie wyprowadzić z równowagi. Click To Tweet Nie wszystkich sytuacji na drodze da się jednak uniknąć nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Jednak przegląd samochodu i dodatkowe elementy doposażenia mogą nie tylko pomóc w rozwiązaniu usterki, ale i zminimalizować ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek awarii samochodu w trasie.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 2 Średnia: 5]

Autor: zaKasią

Udostępnij ten post na

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kobieta jako taksówkarz. Sprawdzamy czy warto

Profesja taksówkarzy jest mocno zmaskulinizowana, co oznacza, że zdecydowana większość przedstawicieli tego zawodu to mężczyźni. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie,...

Zamknij