Rozmawianie przez telefon w czasie jazdy – czy to dozwolone?
Używanie telefonu podczas jazdy samochodem nie musi być klasyfikowane przez funkcjonariuszy Policji jako wykroczenie i karane mandatem. Kierowca nie popełni wykroczenia, jeśli rozmawia przez telefon, siedząc za kierownicą samochodu, który nie jest w ruchu, albo jeśli w trakcie prowadzenia pojazdu nie trzyma urządzenia w rękach. Wystarczy zatem, że kierowca zaopatrzy się w odpowiednie akcesoria, które pozwolą mu rozmawiać, ale z zachowaniem wolnych rąk do swobodnego kierowania autem.
Czy jest to bezpieczne?
Rozmowy prowadzone przez telefon w czasie jazdy, wymagające trzymania telefonu komórkowego przy uchu, naturalnie nie są bezpieczne, podobnie jak wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości SMS lub sprawdzanie komunikatorów tekstowych czy serwisów społecznościowych za pomocą telefonu. Wystarczy chwila nieuwagi, ułamki sekundy, kiedy kierowca nie obserwuje tego, co dzieje się przed maską samochodu, ponieważ wpatrzony jest w ekran telefonu, aby doszło do nieszczęścia. Eksperci potwierdzają, że trzymając w ręku telefon, kierowca nie może chwycić bezpiecznie kierownicy, włączyć kierunkowskaz czy zmienić swobodnie bieg.
Znacznie większy poziom bezpieczeństwa można sobie zapewnić dzięki odbieraniu połączeń głosowych z wykorzystaniem zestawów głośnomówiących.
Ręce kierowcy pozostają wtedy wolne i swobodnie mogą manewrować kierownicą czy gałką zmiany biegów. Click To TweetProblemem może pozostać to, że część kierowców w ogóle nie ma podzielnej uwagi, dlatego rozmowy telefoniczne prowadzone podczas jazdy mogą ich dekoncentrować, stwarzając potencjalne niebezpieczeństwo kolizji lub wypadku drogowego.
Wysokość mandatu za to wykroczenie
Rozmowa przez telefon komórkowy bez wykorzystywania zestawu głośnomówiącego wykonywana przez kierowcę pojazdu mechanicznego jest wykroczeniem ujętym w Kodeksie drogowym.
Jak uniknąć mandatu?
Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby móc rozmawiać przez telefon komórkowy w samochodzie podczas jazdy, bez narażania się na ukaranie mandatem. Można tego dokonać kupując do telefonu:
- słuchawkę bezprzewodową,
- słuchawkę bluetooth,
- zestaw głośnomówiący.
Można go używać w samochodzie. Składa się z niewielkiego mikrofonu oraz ze słuchawek dousznych. Zwykle jest akcesorium, które znajdziemy w pudełku wraz z telefonem komórkowym.
Słuchawka Bluetooth przyda się u kierowców, którzy często prowadzą rozmowy w samochodzie, podczas spaceru czy biegania. To najbardziej popularny sposób uniknięcia kary za rozmawianie przez komórkę w czasie jazdy, a przy tym wygodny dla kierującego. Słuchawkę nakłada się na ucho i paruje z telefonem komórkowym.
W samochodzie można także zamontować specjalny zestaw głośnomówiący, który obsługiwany będzie z poziomu komputera pokładowego i specjalnych przycisków lub gałek przy kierownicy i na radiu samochodowym. Głos rozmówcy słychać z głośników samochodowych, a mikrofon najczęściej instalowany jest w górnym lewym rogu, w podsufitce pojazdu.
Alternatywą jest zatrzymanie się kierowcy na poboczu drogi albo na najbliższym parkingu i wykonanie połączenia głosowego, jeśli jest to niezbędne. Takie rozwiązanie nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów dla kierowcy. Trzeba jedynie pamiętać o konieczności zatrzymania się w bezpiecznym dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego miejscu.
Wasze ostatnie komentarze