Jak uniknąć mandatu za dzwonienie podczas jazdy samochodem?

Rozmawianie przez telefon w czasie jazdy – czy to dozwolone?

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem nie musi być klasyfikowane przez funkcjonariuszy Policji jako wykroczenie i karane mandatem. Kierowca nie popełni wykroczenia, jeśli rozmawia przez telefon, siedząc za kierownicą samochodu, który nie jest w ruchu, albo jeśli w trakcie prowadzenia pojazdu nie trzyma urządzenia w rękach. Wystarczy zatem, że kierowca zaopatrzy się w odpowiednie akcesoria, które pozwolą mu rozmawiać, ale z zachowaniem wolnych rąk do swobodnego kierowania autem.

Czy jest to bezpieczne?

Rozmowy prowadzone przez telefon w czasie jazdy, wymagające trzymania telefonu komórkowego przy uchu, naturalnie nie są bezpieczne, podobnie jak wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości SMS lub sprawdzanie komunikatorów tekstowych czy serwisów społecznościowych za pomocą telefonu. Wystarczy chwila nieuwagi, ułamki sekundy, kiedy kierowca nie obserwuje tego, co dzieje się przed maską samochodu, ponieważ wpatrzony jest w ekran telefonu, aby doszło do nieszczęścia. Eksperci potwierdzają, że trzymając w ręku telefon, kierowca nie może chwycić bezpiecznie kierownicy, włączyć kierunkowskaz czy zmienić swobodnie bieg.

Znacznie większy poziom bezpieczeństwa można sobie zapewnić dzięki odbieraniu połączeń głosowych z wykorzystaniem zestawów głośnomówiących.

Ręce kierowcy pozostają wtedy wolne i swobodnie mogą manewrować kierownicą czy gałką zmiany biegów. Click To Tweet

Problemem może pozostać to, że część kierowców w ogóle nie ma podzielnej uwagi, dlatego rozmowy telefoniczne prowadzone podczas jazdy mogą ich dekoncentrować, stwarzając potencjalne niebezpieczeństwo kolizji lub wypadku drogowego.

Wysokość mandatu za to wykroczenie

Rozmowa przez telefon komórkowy bez wykorzystywania zestawu głośnomówiącego wykonywana przez kierowcę pojazdu mechanicznego jest wykroczeniem ujętym w Kodeksie drogowym.

Za naruszenie przepisów grozi 200 zł mandatu i 5 punktów karnych.

Jak uniknąć mandatu?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby móc rozmawiać przez telefon komórkowy w samochodzie podczas jazdy, bez narażania się na ukaranie mandatem. Można tego dokonać kupując do telefonu:

  • słuchawkę bezprzewodową,
  • słuchawkę bluetooth,
  • zestaw głośnomówiący.
Właściwie do każdego telefonu komórkowego jest dołączany specjalny zestaw słuchawkowy. Click To Tweet

Można go używać w samochodzie. Składa się z niewielkiego mikrofonu oraz ze słuchawek dousznych. Zwykle jest akcesorium, które znajdziemy w pudełku wraz z telefonem komórkowym.

Słuchawka Bluetooth przyda się u kierowców, którzy często prowadzą rozmowy w samochodzie, podczas spaceru czy biegania. To najbardziej popularny sposób uniknięcia kary za rozmawianie przez komórkę w czasie jazdy, a przy tym wygodny dla kierującego. Słuchawkę nakłada się na ucho i paruje z telefonem komórkowym.

Kosztuje ona nie więcej niż 200 zł.

W samochodzie można także zamontować specjalny zestaw głośnomówiący, który obsługiwany będzie z poziomu komputera pokładowego i specjalnych przycisków lub gałek przy kierownicy i na radiu samochodowym. Głos rozmówcy słychać z głośników samochodowych, a mikrofon najczęściej instalowany jest w górnym lewym rogu, w podsufitce pojazdu.

Zestaw ten kosztuje od około 100 zł do nawet 800 zł.

Alternatywą jest zatrzymanie się kierowcy na poboczu drogi albo na najbliższym parkingu i wykonanie połączenia głosowego, jeśli jest to niezbędne. Takie rozwiązanie nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów dla kierowcy. Trzeba jedynie pamiętać o konieczności zatrzymania się w bezpiecznym dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego miejscu.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]

Autor: zaKasią

Udostępnij ten post na

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Idealny samochód dla kobiety do jazdy po mieście

Czy istnieją samochody pasujące do kobiet? Małe, zwrotne auta o niewielkim silniku jak ulał będą pasowały do kobiet zmotoryzowanych. Nie...

Zamknij