Zatrzasnęłam kluczyki w samochodzie. Co robić?

Dlaczego zatrzasnęłam kluczyki w samochodzie?

Zatrzaśnięcie kluczyków w nowej generacji samochodach nie jest możliwe, ponieważ komputer pokładowy sygnalizuje, że taka sytuacja ma miejsce i auto samoczynnie na pewno się nie zamknie z kluczykami w środku. Niemniej w wielu pojazdach jest to całkiem realne. Do zatrzaśnięcia kluczyków może dojść przez zwykłą nieuwagę kierowcy. Pozostawia on na przykład pojazd na chwilę i wysiada np. do parkomatu, pozostawiając we wnętrzu auta kluczyki. Mogą się one zatrzasnąć także i wtedy, gdy wynosimy z samochodu zakupy i nie wyjmujemy kluczyków ze stacyjki. Problem może wynikać z umieszczenia kluczyków np. wraz z okryciem wierzchnim w bagażniku i zamknięciu go automatycznie. Co wówczas zrobić?

Jak mam dostać się do samochodu bez kluczyków?

Pierwszą reakcją kierowcy po zatrzaśnięciu kluczyków w samochodzie jest złość, irytacja, a niekiedy także panika, kiedy szybko musimy skorzystać ponownie z pojazdu i nie możemy sobie pozwolić na zwłokę. Z problemem można sobie poradzić na kilka sposobów.

Wykorzystanie zapasowego klucza

W takiej sytuacji jak zatrzaśnięcie kluczyków w pojeździe można skorzystać z drugiej pary, zapasowych kluczyków do otwarcia samochodu niemalże natychmiast. Problem w tym, że nikt raczej nie nosi ich w torebce, a jeśli już to pewnie są zatrzaśnięte razem z drugą parą. Jeśli do takiej sytuacji dochodzi np. w garażu lub na podwórku swojego domu, to wtedy bez problemu można iść do mieszkania po zapasowe klucze i rozwiązać problem w mgnieniu oka.

car key 842106 1920

Wezwanie na pomoc firmę zajmującą się takimi sytuacjami

Istnieją profesjonalne firmy zajmujące się awaryjnym otwieraniem drzwi w samochodzie. Takie usługi świadczą między innymi warsztaty motoryzacyjne, albo ślusarze. Warto skorzystać z oferty fachowca, który jest mobilny i przyjedzie w krótkim czasie na nasze wezwanie. Minusem tego rodzaju usług jest ich koszt. Płaci się nie tylko za samą czynność otwarcia drzwi, ale również musimy pokryć koszty dojazdu osoby, która wykona usługę, za poświęcony na to czas czy narzędzia. Warto więc w pierwszej kolejności wykorzystać inne, darmowe sposoby.

Zastosowanie metod na otwarcie samochodu bez kluczyka

Znane są sposoby na otwarcie drzwi samochodu bez kluczyka. Można w ostateczności zbić szybę, ale to naraża właściciela pojazdu na poważne koszty. Inną metodą jest opuszczenie szyby w drzwiach pojazdu i spróbowanie otwarcia w ten sposób drzwi.

Metody na otwarcie samochodu bez kluczyków

Drzwi samochodu można samodzielnie otworzyć z zewnątrz bez posługiwania się kluczykiem. W internecie nie trudno znaleźć filmy instruktażowe.

Po pierwsze, można otworzyć samochód przy użyciu prostego, drucianego wieszaka, choć będzie wymagało to od nas dużo cierpliwości i ostrożności. Należy umieścić między ramką drzwi a szybą klin, który pozwoli na uzyskanie niewielkiej szpary i odchylenie między tymi dwoma elementami. Szpara powinna mieć około pół centymetra. Następnie przy użyciu rozprostowanego drucianego wieszaka staramy się pociągnąć za klamkę lub dźwignię zamka. Metoda ta nie będzie skuteczna  w samochodach, w których występuje podwójne ryglowanie drzwi, czyli dodatkowe zabezpieczenie w stacyjce.

Po drugie, można wykorzystać sznurowadło lub zwykły sznurek do otwarcia drzwi zatrzaśniętego auta, ale tylko wtedy, gdy rygle wystają wyraźnie ponad obrys drzwi. Należy zawiązać w połowie sznurka pętlę zaciskową i wprowadzić ją przez szparę w drzwiach i złapać końcówkę rygla w oczko. Następnie pociąga się za oba końce sznurowadła, zaciskając pętelkę i podnosząc rygiel.

Firmy zajmujące się otwieraniem samochodu

Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w awaryjnym otwieraniu zamków w samochodach z zatrzaśniętymi kluczykami w środku. Wśród nich można wymienić:

  • Warszawskie Centrum Zabezpieczeń – http://www.abc-zabezpieczen.pl/,
  • Centrum Zabezpieczeń Włamywacz – http://www.wlamywacz.pl/,
  • Awaryjne Otwieranie „KLUCZYK” 24h – http://awaryjneotwieranie.pl/,
  • Firma „FORTEX” – http://www.serwis-zamkow.pl/,
  • CEZAR CEZARY GÓRSKI – http://pogotowiezamkowe.pl,
  • Klucz KRAK – http://www.kluczkrak.pl/,
  • Awaryjne Otwieranie Samochodów – http://www.otwieranieawaryjne.olsztyn.pl/.

Awaryjne otwarcie samochodu przez specjalistyczną firmę – koszt i czas

Otwieranie zablokowanych drzwi auta fachowcom nie zajmie dużo czasu. Wszystko zależy od tego, jakie zabezpieczenia zamków posiada pojazd.

Starszej generacji samochody mogą być otwierane przez ekspertów nawet w ciągu mniej niż 3 minut. Click To Tweet

W przypadku samochodów z zabezpieczeniami elektronicznymi, fachowiec musi najpierw ominąć przy awaryjnym otwieraniu drzwi immobiliser samochodu, co wymaga połączenia z komputerem pokładowym. To może potrwać kilka czy kilkanaście minut.

Za usługę awaryjnego otwierania samochodu z zatrzaśniętymi kluczykami w środku trzeba zapłacić fachowcom 150-200 zł, choć są i takie firmy, które doliczą dodatkowe opłaty za dojazd do klienta czy uzależnią wysokość kosztu od czasu, jaki został poświęcony na jej wykonanie.

Na wesoło

 Technologie pozwalające otworzyć auto bez kluczyka

Istnieją już zamki samochodowe, które nie wymagają do otwarcia kluczyków. Nowoczesne systemy zamków na kartę są tego najlepszym przykładem. Otwarcie drzwi z takim zamkiem jest łatwiejsze niż w przypadku kluczyków. Samochód bowiem nie zatrzaśnie się z kartą w środku.

Innym rozwiązaniem korzystającym z nowoczesnych technologii jest zastosowanie zamka na odcisk palca, czyli biometrycznego. Wystarczy przytknąć palec do zamka, aby samochód się otworzył. Nie potrzeba żadnych kluczyków i nie występuje ryzyko zatrzaśnięcia się drzwi.

Czego nie robić gdy zatrzaśniemy kluczyki? Dlaczego?

Nie odchodzić od samochodu

Przy zatrzaśnięciu kluczyków w samochodzie nie powinniśmy pozostawiać pojazdu bez stałego nadzoru. Okazja czyni złodzieja, a jeśli on nas obserwuje, tylko chwilę zajmie mu przedostanie się do wnętrza auta. Wówczas będzie mógł szybko nim odjechać, a za kradzież pojazdu z kluczykami żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania z ubezpieczenia AC.

Zbijać szyby

W akcie desperacji część kierowców w obliczu niemożności otwarcia drzwi w samochodzie bez kluczyka, decyduje się na zbicie szyby. Nie jest to dobre rozwiązanie, ale jeśli nie ma innej możliwości trzeba się do niego uciec. Wybijmy szybę, jeśli w samochodzie pozostawiliśmy niemowlę lub przestraszone zwierzę. Najlepiej wybić standardową szybę w drzwiach pojazdu, a nie np. małą szybkę trójkątną, której koszt wymiany z uwagi na nietypowy kształt może być nawet dwa razy wyższy.

Próbować samemu otworzyć samochód

Jeśli nie potrafimy w żaden sposób otworzyć samochodu z zewnątrz, to nie powinniśmy podejmować takich prób, ponieważ możemy uszkodzić lakier pojazdu lub wygiąć nadmiernie ramkę drzwi, co narazi nas na dodatkowe koszty w późniejszym czasie.

 

Artykuł zostały przygotowany przy współpracy ze sklepem internetowym Motochemia. W ofercie sklepu znajdują się: akcesoria samochodowe, kosmetyki, chemia oraz części samochodowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie sklepu pod adresem motochemia.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 3 Średnia: 3.3]

Autor: zaKasią

Udostępnij ten post na

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kobiece nawyki, których lepiej unikać za kierownicą

Kobieta za kierownicą Mężczyźni uważają kobiety za znacznie gorszych kierowców, powodujących więcej wypadków. Statystyki temu przeczą, a jednak trudno skutecznie...

Zamknij