Parkowanie to manewr, którego uczy się każdy aspirujący do miana przyszłego kierowcy. Umiejętność zaparkowania samochodu jest sprawdzana podczas każdego egzaminu na prawo jazdy. Dlaczego więc tak wielu doświadczonych kierowców ma problem z tym, gdzie zostawić samochód i w jaki sposób go ustawić?Większość prowadzących pojazd bagatelizuje sam manewr, uważając, że auto można pozostawić wszędzie, a kilka lat za kierownicą wystarczy, aby uznać, że nasze – nawet niedoskonałe – nawyki w zakresie parkowania są nieszkodliwe.
Najpopularniejsze złe nawyki kierowców
Brak troski o przygotowanie samochodu do parkowania
Nieprawidłowo ustawione lusterka? Brudna tylna szyba? Brak troski o przygotowanie samochodu do wykonywania manewru parkowania to poważne zaniedbanie. Pozornie nieistotne detale mogą bowiem zadecydować nie tylko o tym, czy uda nam się zaparkować w wybranym miejscu, ale również mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas wykonywania manewru.
Zły wybór miejsca parkingowego
Zawsze zastanówmy się nad wyborem miejsca parkingowego – zróbmy postój w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu lub tam, gdzie nasz samochód nie zagrozi bezpieczeństwu innych. Absolutnie nie parkujmy na miejscach zarezerwowanych dla niepełnosprawnych, jeśli nie posiadamy odpowiednich papierów poświadczających takie prawo – to nie tylko niedozwolone, ale także po prostu niegrzeczne.
Nieprawidłowo wykonywany manewr
Niestety, spora część kierowców parkuje dość niedbale – nie przejmując się oznaczeniami czy liniami wytyczonymi na parkingach. Dodatkowo zdarzają się właściciele pojazdów parkujący ,,na trzeciego” – próbujący zająć miejsce między dwoma dość szczelnie ustawionymi pojazdami. Tego typu manewr, nawet jeśli się powiedzie, może wpędzić nas i innych kierowców w niemałe kłopoty – to, że udało się zaparkować, nie oznacza, że z równą łatwością będzie można opuścić miejsce postojowe.
Zajmowanie kilku miejsc parkingowych
Zajmowanie kilku miejsc parkingowych bywa skutkiem braku umiejętności, nieudanego manewru lub po prostu – niedbalstwa. Bez względu na to, jaka jest przyczyna tego, że kierowca ignoruje linie wykreślone na parkingu, nie świadczy to dobrze ani o jego zdolnościach, ani poziomie kultury.
Blokowanie chodników, bram
Parkowanie przed bramą czy u wylotu wąskiej uliczki bywa skutkiem nieuwagi bądź przekonania, że bardzo krótki postój, nawet w niedozwolonym miejscu, nie jest niczym złym. Tymczasem tego rodzaju parkowanie nie dość, że jest niepoprawne, to jeszcze może uprzykrzyć życie osobom postronnym. Zanim zdecydujemy się na zaparkowanie na chodniku czy w bramie, postawmy się w sytuacji innych osób – matki pchającej wózek lub osoby spieszącej się rano do pracy i chcącej szybko wyjechać z garażu.
Niszczenie zieleni
Większość kierowców bez skrupułu parkuje na trawnikach, skwerach, co odważniejszych nie powstrzymują też kwiatowe rabatki, pieczołowicie sadzone po to, by wprowadzić do betonowych centrów miast nieco natury. Brak poszanowania zieleni to kolejny przejaw zbytniej pewności siebie niektórych kierowców, którzy, parkując auto ,,dosłownie na minutkę”, nie liczą się z konsekwencjami swojego zachowania.
Czym skutkuje niepoprawne parkowanie?
Przede wszystkim frustracją osób, które wskutek źle wykonanego manewru mają problem z opuszczeniem parkingu bądź wręcz przeciwnie – nie mogą zająć miejsca parkingowego (np. wskutek zajęcia dwóch stanowisk jednym pojazdem). Pamiętajmy też, że za niepoprawne parkowanie możemy zapłacić nie tylko nerwami– za manewr blokujący ruch uliczny lub zagrażający innym grozi nam sporej wysokości mandat.
Jak uniknąć złych nawyków dotyczących parkowania?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – postępując zdroworozsądkowo oraz mając na uwadze fakt, iż nie tylko my korzystamy z jezdni. Warto też stosować się do kilku podstawowych zasad:
- parkując, zajmuj jedno miejsce;
- zostawiając pojazd na chodniku, pamiętaj o tym, by przestrzeń dla pieszych miała szerokość minimum 1,5 m;
- obserwuj oznaczenia, znaki drogowe w pobliżu wybranego parkingu;
- odpowiednio wcześnie zasygnalizuj chęć wykonania manewru;
- mierz siły na zamiary – nie parkuj równolegle w centrum miasta w godzinach szczytu, jeżeli jesteś ,,niedzielnym kierowcą”;
- miej na uwadze dobro innych uczestników ruchu drogowego.
Wasze ostatnie komentarze