Kobiece nawyki, których lepiej unikać za kierownicą

Kobieta za kierownicą

Mężczyźni uważają kobiety za znacznie gorszych kierowców, powodujących więcej wypadków. Statystyki temu przeczą, a jednak trudno skutecznie walczyć ze stereotypem kobiety „za kółkiem”, która często naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo podczas jazdy. Panie miewają niestety kilka nawyków, które mogą rzeczywiście być dla nich i dla innych niebezpieczne.

Jakich nawyków kobieta powinna unikać w samochodzie?

Rozmowa przez telefon komórkowy

Statystyki pokazują, że przeciętna kobieta poświęca aż 5,5 roku swojego życia na rozmowy telefoniczne. Dla porównania panowie przeznaczają na taką aktywność 4 lata. Nic więc dziwnego w tym, że rozmowy te zdarzają się paniom również podczas prowadzenia samochodu. Jest to o tyle niebezpieczne, że zainteresowane tematem rozmowy, szokującym faktem, który właśnie usłyszały, mogą przestać zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nich. Nie trudno wówczas o spowodowanie kolizji, a nawet groźnego wypadku.

Poza tym panie często rozmawiają przez tradycyjny telefon komórkowy, a nie z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego. To duży błąd, ponieważ jedną rękę mają zajętą telefonem. Jeśli nawet potrafią przytrzymywać słuchawkę ramieniem i głową, to jeśli wyślizgnie się ona, zareagują w sposób instynktowny, chcąc ją złapać. W takim przypadku także mogą stać się sprawcą wypadku.

Kobiety za kierownicą powinny mieć przy tym świadomość, że za takie zachowanie grożą realne kary w postaci mandatów. Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych.

Proceder rozmów telefonicznych za kierownicą samochodu nie jest tak rzadki, jak mogłoby się wydawać. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zleciła przeprowadzenie badań, które wykonał Instytut Transportu Samochodowego i firma Heller Consult.

Z badania wynika, że z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem korzysta około 4,1% kierowców aut. Click To Tweet

Co ciekawe, przytoczone badanie ujawniło, że z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu korzysta więcej kobiet – 4,8 proc., niż mężczyzn- 3,9 proc.

Jazda w szpilkach

Bez wątpienia kobieta w butach na wysokim obcasie wygląda seksownie. Szpilki pasują do każdego stroju – codziennego i eleganckiego, ale niekoniecznie będzie to odpowiednie obuwie dla pań kierujących samochodami.

Za kierownicą liczy się nie tyle elegancja i szyk, co wygoda i bezpieczeństwo. Click To Tweet

Prowadzenie samochodu w szpilkach możne stwarzać realne zagrożenie dla ruchu drogowego i jest przejawem łamania przepisów. Co prawda nie regulują w sposób szczegółowy tego, w jakim obuwiu należy prowadzić samochód, ale akurat szpilki, koturny czy klapki i japonki nie należą do tego typu obuwia. Szpilki mogą zablokować się w worku gumowego dywanika i uniemożliwić nam swobodne użycie pedałów. Buty na modnych koturnach nie pozwalają również na wyczucie siły nacisku stopy na poszczególne pedały.

Szpilki nie dają stopie odpowiedniej przyczepności, a pięta zawieszona w powietrzu nie ma podparcia, co zmniejsza możliwość odczuwania nacisku przenoszonego później na pedały. Dlatego lepiej do samochodu włożyć wygodne trampki czy adidasy albo baleriny, a po zakończeniu jazdy będzie można szybko zmienić je na szpilki.

beautiful 1845572 1920

Głośna muzyka

Niektóre kobiety uwielbiają jadąc samochodem, słuchać głośno muzyki. W czasie samotnej jazdy muzyka na pewno pozwala nie zasnąć, ale może też być postrzegana jako zły nawyk dla kierowcy. Spowalnia reakcję na to, co dzieje się na drodze, a uwaga kierowcy czasem bardziej skupia się na piosence niż nad tym, co właściwie dzieje się bezpośrednio przed samochodem, zwłaszcza znajdujące się dalej od środka jezdni. Hałas z głośników sprawia także, że kierowca zaczyna dostosowywać bezwiednie tempo jazdy do tempa piosenki, której słucha. Staje się bardziej pobudzony i agresywny na drodze. Tyczy się to zarówno kobiet, jak i mężczyzn za kierownicą.

Uwaga! Policja lub strażnik miejski mogą ukarać kierowcę nawet 500-złotowym mandatem za zbyt głośne słuchanie muzyki, zwłaszcza przy otwartych szybach, ponieważ zakłóca to porządek.

Głośna muzyka może być traktowana na wypadek stłuczki jako wyraz niezachowania należytej ostrożności przez kierującego pojazdem. Mówi o tym art. 3 ust 1 Kodeksu Ruch Drogowego:

 „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego , ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie”.

Słuchając głośnej muzyki w samochodzie można nie usłyszeć np. sygnałów alarmowych pojazdów uprzywilejowanych w ruchu.

Torebka/torba na kolanach

Nie mając co zrobić z torebką czy torbą, a nie chcąc jej pozostawiać na tylnym siedzeniu samochodu lub z boku, wiele pań umieszcza ją na własnych kolanach. Grozi to zaplątaniem się w pasek torebki, co jest bardzo groźne na przykład w awaryjnych sytuacjach, gdzie kierowca powinien zareagować w zasadzie natychmiast, bez zbędnej zwłoki. Poza tym, jeśli dojdzie do wypadku to torebka ważąca np. 3 kg przy prędkości pojazdu zaledwie 50 km/h stanie się groźnym pociskiem o wadze ponad 100 kg.

Trzymanie zwierząt na kolanach

Podobnie jak torebka na kolanach, także i pies czy kot nie mogą znaleźć się na kolanach swojej właścicielki w samochodzie, bez żadnego zabezpieczenia. To niebezpieczne nie tylko dla zwierzęcia, ale i dla każdej osoby w aucie, w którą czworonóg może uderzyć odrzucony siłą wypadku. Najlepiej przewozić zwierzęta w specjalnych klatkach i boksach, w bagażniku za kratą lub zapinać je dodatkowo w szelki dla ich bezpieczeństwa.

Nakładania makijażu w samochodzie

Malowanie się w czasie jazdy samochodem, w szczególności, gdy to osoba malująca się jest kierowcą, to niewątpliwie zły nawyk i niedobry pomysł. Powoduje opóźnienie w czasie reakcji i dostosowania jazdy do zmiennych warunków, jakie mogą panować na drodze. Kobieta bardziej bowiem skupia się na własnym odbiciu w lustrze niż na tym, co dzieje się wokół. O stłuczkę przy tym nie trudno.

Brak pasów

Pasy w samochodzie są podstawowym elementem chroniącym pasażerów i kierowcę podczas wypadku czy stłuczki. Jeśli nie są zapięte, może to skutkować wypadnięciem bezwładnie przez szybę pojazdu, poważnym urazem, a nawet śmiercią. Panie tłumaczą czasami, że nie użyły pasów, aby nie pognieść sobie sukienki. Innym wytłumaczeniem okazuje się ciąża.

Trzeba mieć jednak świadomość, że brak pasów jest poważnym przewinieniem, za które grozi mandat.

Za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy nakładany jest mandat w wysokości 100 zł – art.39 ust.1 oraz 2 punkty karne.

Co prawda obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa nie dotyczy kobiet w widocznej ciąży, ale dla własnego bezpieczeństwa powinny zapinać pasy, aby wyeliminować ryzyko poważnych urazów podczas kolizji czy wypadku. Należy robić to prawidłowo, co oznacza zapięcie części biodrowej ciasno pod linią brzucha, a nie na nim.

Kobiety do zapinania pasów bezpieczeństwa, podobnie jak i panów „za kółkiem” powinno przekonać to, że nawet około 50 proc. ofiar śmiertelnych wypadków drogowych według badań mogłoby żyć, jeśli w chwili zderzenia miałyby zapięte pasy.

Jazda na pamięć

Błędem popełnianym przez kobiety za kierownicą jest „jazda na pamięć”. Niestety, nigdy nie wiadomo, zwłaszcza w obcym mieście, kiedy drogowcy mogą zmienić organizację jazdy. Są też przypadki, w których nagle, na jeden dzień zmienia się organizacja ruchu z uwagi na ważne wydarzenia w mieście. Dlatego należy zawsze patrzeć na znaki, aby nie spowodować wypadku.

Picie kawy i palenie papierosów w aucie

Palenie papierosów jest z gruntu złym nawykiem, niebezpiecznym dla naszego zdrowia. Czy można jednak palić papierosa i prowadzić bezkarnie samochód? Art. 63 pkt 5 Kodeksu drogowego wskazuje, że kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki. Właściwie więc, za kierowanie pojazdem i palenie w tym samym czasie papierosów mandat w wysokości 50 zł otrzymają tylko kierowcy motorowerów i motocykli.

Niemniej na pewno palenie papierosów czy picie kawy podczas jazdy samochodem to zły nawyk, który ogranicza nasze bezpieczeństwo na drodze. Jeśli nieopatrznie upuścimy papierosa na kolana, szybko będziemy chcieli go ugasić lub choćby podnieść, co rozproszy nas i przez pewien czas nie będziemy patrzeć na drogę. To samo stanie się przy wylaniu gorącej kawy. Lepiej więc zaniechać takich zachowań.

automobile 1853936 1920

Do czego doprowadzić mogą złe nawyki?

Złe nawyki za kierownicą mogą doprowadzić nie tylko do opóźnienia w ruchu pojazdów np. w mieście, kiedy kobieta ruszy później na światłach, ponieważ malowała się w samochodzie, ale i do wielu groźnych dla życia i zdrowia sytuacji. Dlatego brak pasów, jazda z komórką przy uchu czy słuchanie głośnej muzyki w samochodzie, są karane. Policja ukarze 100 złotowym mandatem kierowcę, który nie zapnie pasów, a nawet 200 zł mandatu i 5 pkt karnych nałoży za jednoczesne kierowanie samochodem oraz rozmowę przez telefon komórkowy, bez zestawu głośnomówiącego.

Dobre nawyki w samochodzie

Podczas jazdy samochodem każda odpowiedzialna kobieta powinna stosować wyłącznie dobre nawyki, do których zalicza się między innymi utrzymywanie prawidłowej pozycji podczas prowadzenia auta. Wiąże się to z koniecznością regulacji fotela, zwłaszcza jeśli tym samym pojazdem jeździ więcej niż jedna osoba.

Kierowca powinien siedzieć za kierownicą wygodnie, ale w taki sposób, aby móc bez problemu kontrolować co dzieje się wewnątrz pojazdu i na drodze. Komfort jazdy zapewni pozycja, w której plecy oraz pośladki będą całkowicie stykać się z fotelem. Ramiona powinny spoczywać wygodnie na kierownicy, ugięte w łokciach. Zza kierownicy kobieta powinna widzieć całą przednią szybę, bez konieczności wychylania się z siedzenia. Kolana kobiet po maksymalnym wciśnięciu pedałów powinny pozostawać lekko ugięte, a prawa pięta musi znajdować się na jednej linii z nożnym hamulcem.

Istotne jest również, aby przed rozpoczęciem jazdy i włączeniem się do ruchu sprawdzić poprawne ułożenie lusterek. Konieczne jest zapięcie pasów bezpieczeństwa – to dobry nawyk u każdego kierowcy, który może zaważyć w kluczowym momencie na jego bezpieczeństwu.

Podczas jazdy powinniśmy do minimum ograniczyć rozpraszanie uwagi. Rozmowy z pasażerem nie są zabronione, ale jeśli pozwalają jednocześnie skupić się na tym, co dzieje się na drodze.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 1 Średnia: 5]

Autor: zaKasią

Udostępnij ten post na

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to za lampka na desce rozdzielczej? Poradnik dla kobiet

Nowoczesne samochody są wręcz naszpikowane elektroniką i mogą mieć bardzo rozbudowane deski rozdzielcze. W silniku znajduje się szereg czujników, informujących...

Zamknij